YURTDIŞINDA YAŞAYANLARIN TÜRKİYE’DEKİ BOŞANMA İŞLEMLERİ VE TANIMA TENFİZ SÜRECİ

Yurtdışında Boşanma İşlemleri ve Tanıma Tenfizi

Yurtdışında Boşanma İle İlgili Karşılaşılan Hukuki Sorunlar

Son zamanlarda boşanma ile ilgili sıkça rastlanan sorunlardan bir diğer tarafların evliliği Türkiye’de gerçekleştirmesi ve daha sonra yurtdışına yerleşmeleri sonucu boşanmaların yurtdışında gerçekleştirilmesidir. Taraflarının ikisinin de Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olup olmadığına bakılmaksızın yurtdışında yaşadıkları ülkede tarafların boşanmalarına imkan tanınmıştır. Fakat bu imkan tanınmakla beraberinde bir takım hukuki problemleri de ortaya çıkarmıştır. Şöyle ki ; Yurtdışında gerçekleştirilen boşanmanın Türkiye’de geçerli sayılabilmesi için tanıma tenfizinin sağlanması gerekecektir. Türkiye’de tanıma tenfizi sağlanmayan boşanma kararları ile taraflar her ne kadar yaşadıkları ülkede boşanmış sayılacak iseler de Türkiye’de hala geçerli bir evlilik olarak gözüktüğü için velayet, yeniden evlenme, miras vb. konularda hukuki problemler ortaya çıkacaktır.

Boşanma Kararlarının Türkiye’de Tanınması

Yurtdışında boşanma işlemleri konusunda şunu söylemek gerekir ki bir boşanma kararının Türkiye’de geçerli olabilmesi için tanıma tenfiz işlemi gerekmektedir. Türkiye’de tanıma tenfizi yapılmayan boşanma kararları, Türkiye’de hala geçerli bir evlilik olarak kabul edildiğinden, velayet, miras gibi konularda hukuki problemlere yol açabilir.

Tanıma Tenfiz İçin Gerekli Belgeler

Tanıma tenfiz davası açabilmek için gerekli belgeler arasında boşanma kararı, kesinleşme şerhi, apostil yazısı ve tercüme edilmiş belgeler yer almaktadır. Bu belgelerin asılları ile birlikte temini ve işlemlerin yürütülmesi sonrasında dava açılır ve tanıma tenfiz kararı alınır.

Moroğlu Hukuk Bürosu ile Profesyonel Destek

Moroğlu Hukuk Bürosu olarak, tanıma tenfiz ve boşanma davaları gibi süreçleri tarafların Türkiye’ye gelmesine gerek kalmadan profesyonel bir şekilde takip etmekteyiz. Müvekkillerimiz, ihtiyaç duyduklarında hukuki danışmanlık ve desteğe kolaylıkla ulaşabilirler. Hukuk büromuz, gerekli belgelerin temini, dava sürecinin yönetilmesi ve mahkeme işlemlerinin yürütülmesi konusunda uzman bir kadro ile hizmet vermektedir.

İletişim ve Danışmanlık Hizmetleri

Tanıma tenfiz ve boşanma davalarıyla ilgili olarak hukuki danışmanlık almak ve destek almak için hukuk büromuza kolaylıkla ulaşabilirler. Moroğlu Hukuk Bürosu, müvekkillerinin ihtiyaçlarına uygun çözümler sunmak ve hukuki süreçlerini etkin bir şekilde yönetmek için her zaman yanlarında olacaktır.

Dava Şartları ve Profesyonel Hizmet

Tanıma tenfiz davası açabilmek için gerekli olan belgelerin temini ve dava sürecinin yönetilmesi hususunda Moroğlu Hukuk Bürosu, müvekkillerimize profesyonel bir hizmet sunmaktadır. Müvekkillerimiz, dava sürecinde bir boşanma avukatı tutarak Türkiye’ye gelmelerine gerek kalmadan gerekli işlemleri gerçekleştirebilirler.

Leave a Comment